Старите сгради са красиви и трудни за изолация. Изследователският институт Емпа създаде един нов вид мазилка, на базата на Aerogel, която изолира два пъти по-добре в сравнение със стандартните топлоизолационни мазилки.
В Швейцария има 1,5 милиона стари сгради, които трябва да бъдат съхранени. В същото време консумацията на енергия в страната се увеличава. Според енергийната федерална служба годишно се изнасят 4,5 милиона тона нафта и 3 милиона кубически метра природен газ.43 % от тях изчезват за отопление през комина. Който иска да спести от разходите за гориво, трябва да изолира дома си. Но как да бъдат изолирани исторически старинни сгради – дали те да изглеждат като Риегелхаус в Тургау,като замъка в Золотурн или като Арт Деко къщата Всеверен Цюрих? Агенцията за защита на културното наследство ще бъде всичко друго, но не и радостна, ако върху исторически фасади увиснат модерни изолационни плоскости.
За да запазим оптическия изглед на стара стена измазването и е най-подходящо. При облицоването на заоблени ъгли на стълбищата, при овалните арки и подпорните стени, изрязването на изолационни плоскости е трудна работа. „Полагането на мазилка като вътрешна изолация става значително по-бързо.“ Така смята строителният физик от изследователския институт Емпа, Томас Щаал. „Освен това мазилката се полага директно върху зидарията, без да остават кухини, в които да може да кондензира влагата. “Щаал си постави за задача да повиши изолационните качествата на мазилката и да създаде един нов вид мазилка, която да изолира по същият начин, като полистиролните плочи. Дългогодишната изследователска работа най-накрая постигна успех:
Продуктът, който е съвместна разработка с швейцарските производители на мазилки Fixit, издържа лабораторните опити и от началото на месец юли 2012 се тества на първите сгради.
Материал от космонавтиката
Какво всъщност има в новата мазилка - чудо от лаборатория Емпа? Щаал и неговите колеги избират най-добриятизолационен материал, който може да се произвежда: Aerogel. Материалът, който поради оптическия си изглед е познати под името „замръзнал пушек“, се състои от около 5 % силикат, а останалата част е въздух. През 60-те години, Aerogel е бил използван като изолация на космическите скафандри и е записван 15 пъти в книгата за рекордите на Гинес, като същият е записан като „най-добър изолатор“ и „най-лекото твърдо вещество“.
Aerogel се използва вече и в строителния бранш като изолационен материал за пространство между зидовете или под формата на изолационни плоскости от фибротъкан. Къде обаче е проблема, че все още никой не е влагал Aerogel в мазилка? Строителният изследовател Щаал се въздържа от дълги обяснения, взима една прозрачна пластмасова кутия от етажерката и отворя капака: “Пипнете вътре и потъркайте малко с пръсти.“ Наистина топчетата Aerogel са изключително леки, почти безтегловни и човек може да ги задържи между палеца и показалеца си. Но в момента, в който ги претриеш с пръсти, те се натрошават.След още две, три движения от чудното вещество остава само фин прашец. „Точно това беше нашият проблем“, казва Щаал, „след като разбъркаме праха с вода и нанесем мазилката на ръка, резултатите са добри. Но представете си, че мазил-ката се пръска под налягане от 7 до 8 бара през маркуча напрофесионална машина за мазилки. Тогава от нашият Aerogel не остава много.“За да може мазилката да се използва и за промишлените машини ни трябват някои познания върху съставките на сухите строителни смеси и тяхното взаимодействие с Aerogel. Следва поредица от лабораторни проби в продължение на месеци. Най-накрая Щаал намерил решението, което вече е патентовано. Пробите на Aerogel мазилката показали топлопроводимост от по-малко от 30 mW/(mK) - повече от два пъти по-добра изолация от вече наличните на пазара мазилки. Когато тази иновация се наложи на пазара изследователският институт Емпа ще спести на много собственици на къщи доста разходи на гориво.